ponedeljek, 17. december 2007

Lac de st. Cassien I



Na pot sva odpotovala v petek zvečer 24.03.2006. Po 10. urah vožnje sva končno zagledala jezero Lac st. Cassien, ki leži na jugu-vzhodu Francije blizu Nice.

Velikost jezera je cca 450 ha in se deli na tri rokave: severni, zahodni in južni rokav. Globine jezera se gibljejo tudi do 40m ob višjem vodostaju.



Ker je jezero v bistvu poplavljena dolina oz. akumulacija, je dno jezera večinoma sestavljeno iz same skale ter veliko štorov, ki so ostali od dreves. V jezeru prebiva kar velika količina kapitalnih krapov teže tja do 35kg.

Ker še Les bois de Callian - restavracija oz. zbirališče kraparjev iz cele Evrope ni bilo odprto, sva najprej naredila obhod jezera. Na sliki lahko vidite nekaj zanimiv lokacij za ribolov na jezeru

Kevin Ellis point Rocher del Americain (Ameriška plaža)


Bluebot Pointe electrique


Po vseh opravljenih formalnostih (trgovina, ribiška dovolilnica) sva začela pripravljati oba čolna za odhod na ribolovno pozicijo.




Ribolov na katerega sva tako težko čakala se je ZAČEL!!!Globina na tem delu se je gibala do 18m. Sicer brez nekih posebnih lukenj in previsov ampak še vedno atraktivno za lovljenje. Proti večeru sva opazila, da se je nivo vode vidno dvignil. Glede na to, da sva imela šotor precej blizu vode sva se odločila, da še lovima na tej poziciji. Po naporni poti z avtom in postavljanu tabora sem zvečer prvega dneva zaspal koz ubit. Drugo jutro naju je nivo vode še bolj presenetil namreč bil je še bolj visok kot prejšnji dan. Po zajtrku in premisleku kaj se nama lahko zgodi, če boma še vztrajala, sva se odločila za selitev v južni rokav jezera. Našla sva zelo lep rt »point a papy« nekje v spodnjem delu južnega rokava. Zaliv na vsaki strani najinega rta in zelo zagibano dno z veliko previsi je obetalo zelo zanimivo situacijo.

Pozno popoldne sva se z užitkom vsedla v stole in uživala ob pogledu na jezeru.




Lovila sva na boilije lastne proizvodnje! Na jezeru Cassien je zelo pomembno loviti s kvalitetnimi boiliji. Riba je pod velikim pritiskom ribičev in samo s kvalitetnimi vabami, se jih da loviti. Glede na informacije, ki sva jih dobila že pri prihodu od Nemcev je bilo stanje na jezeru glede ulova zelo slabo. Po njunih podatkih (kjer je lovil njun prijatelj), se v zahodnem rokavu ni ulovilo nič ves teden do najinega prihoda. Iz severnega dela sva dobila podatek o dobljenih 2-3 krapih v 10 dnevih.Voda pa je še kar rasla in rasla »shock«. Temperatura vode na globini 2m se je gibala okrog 11ºC in na globini 13m okrog 9ºC.Vabe sva nastavljala od 2m do 14m globine. Dno je bilo zelo skalnato, zato sva oba uporabljala »snag leader« vrvico, ki ima boljšo obstojnost proti obrabi kot monofil. Kljub poskusom različnih načinov prezentacij vab, ter različnih pozicij nama v 6 dneh v južnem delu ni uspelo uloviti niti enega krapa.

Riba enostavno ni jedla! Najuspešnejša taktika na tem jezeru je iskanje ribe. To pomeni loviti na različnih globinah in pozicijah kakor tudi menjava lokacij. Čas se nama je hitro iztekel in dneve, ki sva jih preživljala ob čakanju na kapitalca sva si krajšala z ribolovom ploščičev in androg na match palice.

Kljub temu da nisma ulovila nobenega krapa sva si nabrala veliko novih izkušenj!In kakor je rekel Pero »Jesmo pušili ali nismo kleknuli!«
Cassien se vidimo kmalu!!

sobota, 8. december 2007

Ribolov na jezeru Vogršček

Tokratna destinacija je bila akumulacija Vogršček. Jezero Vogršček leži na Primorskem blizu kraja Vogrsko in je nastalo leta 1988 za namene namakanja Vipavske doline ter kot visokovodna zaščita. Njegova površina meri cca 80 hektarjev in ima največjo globino nekaj več kot 30m oz. povprečno od 10m do 15m. Vogršček ima zelo čisto vodo, na dnu pa je ogromno vej, ki so ostale od sadovnjakov in ostalih dreves ob poplavitvi doline. Jezero je znano po zelo borbenih krapih, od ostalih rib pa v njem živi še smuč, ščuka, bass, babuška in ostali drobiž.


Za ribiče C&R sistema (ujemi in spusti) je dovoljeno loviti na tri palice, obvezna je uporaba blazine za krapa, antiseptika (razkužila za vbodne rane), in podmetalke s sprednjo stranico 100 cm ali več.18. oktober je bil dan odhoda. Po treh urah vožnje smo prispeli na cilj. Dan je bil sončen, temperatura zraka pa 18ºC. Pravo jesensko poletje primerno kar za kratko majico. Najprej je bilo na vrsti sondiranje dna jezera. Loviti smo nameravali iz rta proti drugi obali jezera, kjer se je nahajal širok priobalni pas vejevja na dnu. Pri izbiri lovnega mesta se največkrat iščejo atraktivne pozicije, kjer bi se lahko nahajal krap; kot so previsi (nagli padci globine), vejevje oz. potopljena drevesa, trava, platoji, ki prehajajo iz globine…Razdalja do lovnih pozicij je bila okrog 160m, globina pa se je gibala od 9m do 12m. Sam sem prav tako z dvema palicama lovil na takšni razdalji, z eno palico pa na razdalji 240m. Tam sem našel čistino ob vejah, ki je prehajala iz globine 12m in se strmo dvigala proti obali na samo 3m globine.

Po postavitvi boj je bilo na vrsti hranjenje lovnega mesta. Najprej sem naredil »tepih« na dnu iz partiklov. Uporabil sem kuhano koruzo, kuhano konopljo, in tigrov orešček. S »tepihom« dosežemo, da se krap dalj časa zadrži na lovnem mestu, ker mu majhna semena vzamejo kar nekaj časa preden jih pospravi. Zraven sem nahranil še z majhno količino boilijev.Za vabo so bili pripravljeni boiliji in sicer dve vrsti domače izdelave, 10 kg dišeče banane in 10 kg smrdljivega Monster crab-a. Zraven pa smo še uporabljali kupljene boile Scopex squid liver. Vselej pa uporabljam na ribolovu tudi pop-up boile (plavajoče) različnih dimenzij in proizvajalcev. Tokrat sem se odločil za montažo imenovano »snežak«, ena toneča boila in ena pop- up boila manjše dimenzije.

Od pribora sem uporabil monofil debeline 0,36mm in »shock leader« debeline 0,7mm v dolžini 10m. Za shock leader sem se odločil ravno zaradi vej na dnu, ker ob zapetju ribe lažje zdrsi preko le teh in je tudi bolj odporen proti abraziji. Za predvrvico sem uporabil Kryston Mantis vrvico nosilnosti 25lb, trnki pa so bili Penetrator One v velikosti 2. Sistem montaže svinca in shock leader-ja s predvrvico je bil Safety bolt rig pri katerem v trenutku zatega odpade svinec.

Popoldan je bilo vse nared. Tabor postavljen, vabe v vodi, naše želje po trofejni ribi pa velike. Malo nepričakovano se je že ob 16.00 javil signalizator in to na Uroševi poziciji. Po kratkem drilu se je riba odpela. Zdaj smo še bolj napeto pričakovali, kdaj se bo prva riba pojavila na suhem. Čez pol ure ponovno prijem na Andrejevi poziciji in prva ulovljena riba je bila po kratkem drilu na blazini, krap teže 3 kg. Začelo se je obetavno in ob šesti uri popoldan je sledil prijem na moji desni palici s katero sem lovil na razdalji 240m. Zaradi dolžine na kateri sem lovil je kar nekaj časa trajalo, da sem krapa pripeljal do obale. Vmes sem imel še nekaj malih zapenjanj po dnu vendar sem jih brez težav rešil. Vaga je pokazala 7,5 kg. Zaradi velike dolžine smo vabe odlagali s čolnom na lovnih pozicijah. Nisem bil dolgo na obali po tistem, ko sem ponovno nastavil vabo, ko se je oglasil signalizator na isti palici. Sledil je zateg in dril, ki mi je prinesel kar nekaj bolečine v roki zaradi njegove borbenosti. Pri obali se je pokazal lep luskinar, na katerem je vaga pokazala točnih 13kg.



Očitno počitka ne bo sem si mislil, in res ob 20.30 ponovno piskanje signalizatorja na isti palici. Tokrat malo manjši primerek s 7. kg. In tako je se je dogajalo skozi ves večer do polnoči. Bil sem že rahlo utrujen in želel sem si malo spanca. Vreme je bilo jasno in zelo mrzlo. Temperatura zraka se je gibala okrog 3ºC. Bil je čas za spanje a nisem vedel da bo kratek. Ob 3. uri zjutraj sem ponovno imel prijem tokrat na levi palici s katero sem lovil pred vejami na razdalji 160m. Dril je bil fantastičen, in vaga je pokazala 14 kg. Zelo lep zrcalar, s katerim sem si popravil osebni rekord.

Ob šesti uri zjutraj me je prebudil krap v prelepo jutro s prijemom na mojo desno palico na kateri sem imel največ prijemov do takrat. Tokrat je vaga kazala 8 kg. Vmes je Andrej ulovil še enega s 3. kg ob 11.30 pa sem imel prijem spet na desno palico, tokrat se je vaga ustavila na 10,5kg.

Sledilo je še nekaj prijemov manjših krapov na isto palico, drugi dve pa sta popolnoma mirovali. Zvečer drugega dne se mi je »ustavila« še ta palica. Proti večeru se je vreme spremenilo, pihati je začel severni veter in gosti oblaki so napovedovali dež. Vremenska napoved za naslednje 3 dni pa je prav tako napovedovala dež. Imel sem čas za počitek, Andreju in Urošu pa so se prijemi kar vrstili, vendar nobena riba ni presegala 10 kg. Veter je pojenjal, ko je začelo deževati, vendar pa nas je dež spremljal naslednje 3 dni. 3 dan ribolova je Urošu uspelo uloviti še enega večjega krapa in sicer je vagal 10 kg.



Pozicije sem največkrat hranil z briketi (Nash, Dynamite baits) različnih dimenzij in pa z bojliji. Enkrat na dan sem nahranil tudi s partikli. Drugo polovico ribolova sem začel opažati, da je na hranjenih pozicijah vedno manj prijemov. Zato sem začel vabe odlagati pred hranjenim mestom oz. sem iskal druge zanimive lokacije. V jezeru je očitno veliko krapov takih do teže 7 kg. Ko pride jata na hranjeno področje se vrstijo prijemi lahko tudi cel dan. Jata se preseli kakor hitro počistijo oz. razredčijo hranjeni teren. S spremembo lovnega področja so se povečali procenti prijemov. Torej bi lahko rekel, da so zelo pomembne tako imenovane »mikro lokacije« v tem letnem času. Če potegnem črto pod tem 5 dnevnim ribolovom smo imeli nekaj čez 80 prijemov skupne teže okrog 280 kg od tega 20 izgubljenih in samo 4 ribe nad 10 kgIn še ena zanimivost – 3 dan je Uroš ulovil 7 kg težkega albino krapa!

Polni vtisov in zadovoljstva smo krenili proti domu. Nasvidenje Vogršček, do drugič ko bo tvoj krapji podmladek še malo zrasel.